Domy maklerskie w Polsce

Na Polskim rynku dostępnych jest wiele domów maklerskich. Ważne jednak jest by zdecydować się na ten który posiada bardzo dobrą ofertę, a jednocześnie daje nam możliwości gwarancję dbania o nasze finanse. Dobrym pomysłem przed podjęciem decyzji o tym, na którym dom maklerski się decydujemy jest przejrzenie różnego rodzaju rankingów i sprawdzenia w jakim miejscu znajduje się dom, który przykuł naszą uwagę.

Co to jest dom maklerski?

Dom maklerski to przede wszystkim przedsiębiorstwo, które prowadzi działalność maklerską. Polega ona na oferowaniu i sprzedaży papierów wartościowych inwestorom. Powinny także dokonywać zleceń transakcji kupna i sprzedaży instrumentów finansowych na rachunek klienta, jest to tzw działalność brokerska. Dom maklerski ma także za zadanie przeprowadzanie transakcji na własny rachunek. Zdarza się, że zarządzają portfelem aktywów inwestora oraz doradzają inwestorom. Domy maklerskie posiadają zezwolenie organu nadzoru na wykonywanie danych czynności, dlatego właśnie zalicza się ich działalności maklerskiej. Każdy klient korzystający z domu maklerskiego ma automatycznie założony rachunek inwestycyjny, na nim są zawarte wszystkie informacje na temat posiadanych przez klienta papierów wartościowych oraz środków pieniężnych. Klient otrzymuje możliwość dokonywania zleceń kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych na giełdzie.

Najlepszy dom maklerski w Polsce

Bez wątpienia liderem na dzisiejszym rynku jest DM BOŚ, jednak w notowaniach w ostatnich latach przodującą pozycję zajmuje DM PKO BP. PKO BP zaczęło odbudowywać zdekompletowany zespół domu maklerskiego w roku 2011. Co więcej jakość ich usług z roku na rok bardzo mocno wzrasta. DM PKO BP wciąż tworzy oferty, które idealnie można dopasować do potrzeb klienta, a dodatkowo jest długo na rynku, bo od 25 lat. Działa on w ramach największego banku detalicznego w Polsce, co daje gwarancję stabilności i bezpieczeństwa. DM BOŚ jest utrzymywany także na wysokich miejscach. Wysoką ocenę uzyskuje jako platforma transakcyjna, ale także w innych kategoriach wybija się na tle konkurencji. Dodatkowo w ciągu ostatnich 10 lat historii rankingu broker nigdy nie wypadł poza pierwszą trójkę. Znaczące jest także CDM PEKAO. Doceniany jest głównie na funkcjonalność platformy transakcyjnej. Bardzo wysokie miejsce zajął także Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska, który został doceniony za szybkość i bezawaryjność platformy informatycznej. Od wielu lat DM BOŚ zostaje utrzymuje się na jednej z wyższych pozycji i daje gwarancję oraz stabilność. Warto także zwrócić uwagę na oferty proponowane przez BM ING Bank Śląski. Ankietowane osoby stwierdziły, że oferta edukacyjna jest stanowczo zbyt słaba i ciężko jest się odnaleźć podczas analiz. Coraz wyższą pozycję osiąga także Bezpieczny Dom Maklerski TMS Brokers. TMS wyróżnia się na tle innych ponieważ podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, a dodatkowo uczestniczy w systemie rekompensat prowadzonych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. W ostatnim czasie otrzymali także wiele nagród, co znacząco wzmacnia ich pozycję na rynku. Istotne jest, że zapewniają oni swoim klientom dostęp do tysiąca produktów, w tym waluty, kontrakty na indeksy surowce czy kontrakty na akcje z najważniejszy giełd świata.

Jak wybrać dom maklerski?

Ważne jest kilka elementów. Po pierwsze jaki mamy sposób gry. Warto zastanowić się czy należymy do gracza aktywnego czy pasywnego. Aktywny gracz często zawiera transakcje na rynku inwestycyjnym, z kolei pasywny robi to raz na jakiś czas. Zadaniem inwestora jest ocenienie tej sytuacji, ponieważ za każde zlecenie giełdowe musimy zapłacić, a ceny różnią się od siebie zasadniczo w zależności od sposobu w jaki są składane. Kolejnym ważnym elementem mogą okazać się opłaty za prowadzenie rachunku maklerskiego. Wiele domów maklerskich nie przewiduje opłat za samo prowadzenie rachunku lub są one bardzo niskie. Opłatom jednak bardzo często podlegają narzędzia, programy oraz dostęp do różnego rodzaju pakietów danych w czasie rzeczywistym. Ważnym elementem może okazać się także to jak szybki jest dom maklerski, na który chcesz się zdecydować. Wiele domów maklerskich ma oferty dla osób bardziej doświadczonych i dają one możliwość szybszego zamknięcia pozycji, gdy straty przekroczą pewien pułap. Każdy z domów korzysta także z innej platformy transakcyjnej i to od niej bardzo często zależy szybkość klienta przy zleceniach.