Czym jest wskaźnik Parabolic Stop i Reversal?

Kolejny wskaźnik, który jest wykorzystywany przy procesie inwestowania w Forex to Parabolic Stop and Reversal. Pomaga on w określaniu poziomów zamykania każdej pozycji, daje sygnał do działania i jest niezwykle pomocnym narzędziem dla każdego inwestora – czy to zaawansowanego czy też dopiero raczkującego na rynku walutowym.

Wskaźnik parabolic stop and reversal określa kiedy zamykać pozycje. Dzieli on moment zejścia notowań dla długich i krótkich pozycji, przez co sprawia, że staje się on bardzo uniwersalny i pomocny w codziennej pracy dla maklerów, jak i samodzielnych inwestorów, którzy szukają skutecznych rozwiązań i sprawdzonych wskaźników do podejmowania decyzji zakupowo-sprzedażowych. Jak każdy wskaźnik – i ten można łatwo obliczyć, zinterpretować i zastosować podczas inwestowania.

Kiedy powstaje sygnał do zamknięcia pozycji?

Wiele osób będzie się zastanawiać – kiedy powstanie sygnał dla pozycji krótkiej i długiej, aby ją zamknąć? Czy będzie to jakoś specjalnie określone? Otóż notowania na wykresie parabolic mówią same przez siebie, dlatego każdy bez problemu zinterpretuje wyniki, aby szybko przejść do działania.

Dla przykładu – długie pozycje zawsze należy zamykać wtedy, gdy notowania waluty zaczynają schodzić w dół i nagle przekraczają wykres parabolic stop and reversal. Natomiast przy obieraniu krótkich pozycji – sygnał będzie odwroty – powyżej przebiegania omawianego wskaźnika, należy zamykać. Co dzieje się dalej? Po przebiciu, wskaźnik również zaczyna się ruszać – zawsze w kierunku takim, jak do przebicia. Dopiero po przebiciu bezwzględnej ceny, zaczyna ruch w drugą stronę.

Jak wykorzystać parabolic stop and revelsal?

Są też inne zastosowania tego wskaźnika, poza zamykaniem pozycji, kierując się trendami obecnymi na rynku. Już wiemy, kiedy zamykać krótką, a kiedy długą pozycję. Warto też wiedzieć, że ten wskaźnik jest niezwykle elastyczny, pozwala na szybką adaptację przy zmieniających się trendach – nawet gdy znacznie przyspieszają przy silnych ruchach na rynku. I choć będą znacznie oddalone od ceny, którą dopiero co widzieliśmy, to daje rzeczywiste wyniki, którymi można kierować się przy podejmowaniu decyzji – co mamy robić dalej?